KANADA GEZİ REHBERİ

KANADA GEZİ REHBERİ

Icon 18 Haziran 2019
Icon Paylaşım Asitana Tur
Icon 0 comments

Kanada Gezi Rehberi

KANADA
Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki yer alan Kanada, Büyük Okyanustan, Kuzey Arktik denizine kadar 9.98 milyon kilometre kare yü zölçümü ile dünyanın en büyük 2. ülkesi…
Yukan, Kuzeybatı Toprakları ve Nunavut olmak üzere üç bölgeden, on eyaletten oluşuyor.
Başkenti Ottawa, kullanılan yaygın diller ise İngilizce ve Fransızca, para birimi ise Kanada doları. Türkiye ile aralarında ki saat farkı ise başkent baz alındığında 7 saat geridedir.

Ülke’nin diğer en büyük şehirleri ise şöyle Toronto, Vancouver, Montreal, Quebec, Halifax…

Kanada bayrağı ve armasında yer alan akçaağaç sembolü, ormanları, gölleri ve sıradağları ile tanınan ülkede en çok görülen akçaağaç yaprağından geliyor.

Kanada; yüksek yaşam standartları, dünya standartlarında ilk sıralarda yer alan okulları, dil eğitimi ve gelişmiş ekonomisi nedeniyle çok sayıda göçmen almaktadır.

İKLİM
Ülkede iklim genellikle soğuk olmakla beraber, en yüksek sıcaklık Temmuz ayı dönemi ve 15-16 derece, kışın ise -40 lara kadar düşmekte. Özellikle kış aylarında gitmek isteyenler için sıkı biz valiz hazırlamak şart.

KANADA’DA NE YENİR
Göl bakımından oldukça zengin olan Kanada’ya gitmişken, yemek listenize mutlaka deniz ürünlerini ekleyin…
Kırmızı et sevenler içinde iyi seçenekler mevcut.

Sığır etinden yapılan ve çeşitli biberlerle süslenen Kanada’ya ‘Ginger Beef’ mutlaka denenmelidir.

Quebec Poutine
Kızartılmış patateslerin üstüne peynir ve çeşitli sosların eklenmesiyle servis edilen aslen Fransız kökenli bir yemektir.

Tatlı olarak ise
Nanaimo Bar ve Butter Tart’ı denemenizi tavsiye ederiz.

Maple Şurubu ise; Kanada’nın en özel simgesidir. Akçaağaçtan elde edilen özsuyun dönüştüğü bu lezzet, Ağacın güzel yaprağı Kanada bayrağında da ulusal bir övünç kaynağı olarak yerini almıştır.

KANADA’DA EĞLENCE HAYATI
Dilediğince eğlenip kaliteli müzik dinlemek isteyenler için bir çok alternatif mevcut.
Size tavsiye edeceğimiz mekanlar arasında ise ilk üçte El Convento Rico,Piston, Handlebar yer alıyor.

KANADA’DA GEZİLECEK YERLER

Niagara Şelaleleri
3 farklı şelaleden meydana gelmektedir. Bunlar; Horseshoe, Amercan Şelaleleri ve Bridal Veils Şelalesi’dir.

Stanley Park
Vancouver’de bulunan park Vancouver Limanı ve İngiliz Bay sularıyla çevrelemekte…

Old Quebec
‘Latin Mahallesi’ olarak da adlandırılmakta olan bu mahalle Kanada’nın en turistik yerlerinden biri

Notre Dame Bazilikası
Ülkenin en ünlü dini yapılarından biri olan Notre Dame Bazilikası; Aziz Sulpice Caddesi’nde yer almakta. Ünlü mimarlar James O’Donnell ve François Baillairge’nin ortak dizaynı olan manevi yapı Gotik Revival mimari tarzıyla inşa edilmiş… Mutkala görmelisiniz.

Kanada Savaş Müzesi
Başkenti Ottawa’da bulunan müze 2005 yılında açılmış ve modern mimari usulüyle inşa edilmiş.

Royal BC Müzesi
1886 yılında kurulan müzenin tam adı Royal British Columbia Müzesi’dir. Müze, doğal ve beşeri tarihi eserlerin yanı sıra il arşivlerini de barındırmaktadır.

Parliament Hill (Parlamento Tepesi)
Gotik Revival mimari tarzıyla oluşturulan yapı Calvert Vaux, Marshall Wood ve Thomas Scott gibi ünlü mimarların ortak eseridir.Meclis olarak kullanılmadan önce 18 ve 19. yüzyıllarda askeri üs hizmeti vermiştir. Her yıl 3 milyon civarında ziyaretçi çeken Parliament Hill, Kanada’nın en tarihi yerlerindendir. Şu anda restore çalışmalarının gerçekleştirildiği Parliament Hill’in 2020 yılında tamamlanması bekleniyor.

Rideau Kanalı
Bu kanal Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada arasında yaşanan savaş durumunda önlem amaçlı kurulmuş bir yapıdır.

Hopewell Rocks
Fundy Körfezi’nin üst kıyısında bulunmaktadır. Bu alanda gel-git ve erozyon nedeniyle ortaya çıkan coğrafi oluşumlar bölgenin turistik açıdan zenginleşmesine zemin hazırlamıştır.

Ontario Sanat Galerisi
Toronto şehri Dundas Caddesi’nde bulunan Grange Park’ın içerisindeki sanat müzesidir. 1. asırdan modern yüzyıla kadar erişen yaklaşık 70 bin eseri barındırmaktadır.

CN Kulesi
1973 ve 1976 seneleri arasında oluşturulan CN Kulesi, 553 metre ile Dünya’nın en yüksek 2. kulesi unvanını elinde bulundurmaktadır. 147 kattan oluşan yapının içerisinde onlarca lüks restoran hizmet vermektedir. 550 milyon Dolar gibi astronomik bir rakama mal olan yapı, Toronto’nun en değerli simgelerinden biri olarak bilinmektedir.

 Capilano Asma Köprüsü
Capilano Nehri üzerinde 1889 yılında kurulan asma köprü, 140 metre uzunluğuna sahiptir. Sudan yüksekliği ise tam 70 metredir. Özel firma tarafından yönetilen büyük bir tesisin parçalarından biri olan köprü, her yıl 800 bin civarında ziyaretçi ağırlıyor.

 Lynn Kanyon Parkı
Vancouver’de bulunan bu doğal alan British Columbia Eyaleti’nin en turistik yerlerinden biridir. Kurulduğu 1912 yılında yaklaşık 5 hektarlık alanı kapsayan park, şu anda tam 250 hektarlık dev bir bölgeyi içine almaktadır. Bölgede darlı-genişli, inişli-çıkışlı yollar bulunmaktadır. Zengin bitki örtüsüne sahip olan bölgede çeşitli akarsular, kayalık alanlar ve asma köprüler de vardır. Rüya gibi bir doğal bölge olan Lynn Kanyon Parkı, çeşitli dizi ve filmlere de sahne olmaktadır. Kanada’nın en turistik yerlerinden biri olarak benimsenen park kesinlikle keşfedilmesi gerekenler arasındadır.

Ripley’s Kanada Akvaryumu
Toronto’da bulunan 2013 yılında kurulmuş kamuya açık bir akvaryumdur. Ripley Entertainment tarafından yürütülen 3 akvaryumdan biri olan Ripley’s Kanada Akvaryumu kentin en merkezi yerlerinden birinde hizmet vermektedir. Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 500 canlı türünden 16 bin deniz hayvanına ev sahipliği yapan akvaryum, kısa sürede önemli bir ziyaretçi kitlesi kazanmayı başarmıştır.

Habitat 67
Kanadalı ünlü mimar Moshe Safdie’nin tasarladığı yapı, 1967 yılında inşa edilmiştir. Montreal Kanada’da bir örnek toplum ve örnek konut kompleksi olarak yapılmıştır.

İyi seyahatler dileriz…

Asitana Tur

Blog yazısı: Sibel Atagül 

kredi