Viyana Hundertwasser Evleri

Viyana Hundertwasser Evleri

Icon 4 Kasım 2019
Icon Paylaşım Asitana Tur
Icon 0 comments

Viyana Gezilecek yerlerde mimarisi ile ilgi çeken Hundertwasser Evleri…
Her pencere, kendi kendine var olma hakkına sahiptir. İnsanların bazıları, evlerin duvarlardan oluştuğunu söyler. Ben, evlerin pencerelerden oluştuğunu söylüyorum. – Friedrich Hundertwasser…
Hundertwasser Evleri
Adres: Kegelgasse 36-38, 1030 Wien, Avusturya
Mimari: Ekspresyonist mimarlık
Açılış Tarihi: Ekspresyonist mimarlık

Avusturya ‘nın başkenti Viyana ‘ da bulunan Hundertwasser bu rengarenk bina, Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından 1983-1985 yılları arasında yapılmış ve 1986 Mart ayında kullanıma açılmış.
Binada ikamet edilen 53 daire, işletilen 4 ofis bulunuyor. Binanın alt katı ise kafe olarak hizmet veriyor, binayı ziyaret etmeye giderseniz sokak üzerinde bulunan bir hayli ilginç mimariye sahip çeşmeyi de görmenizi tavsiye ederiz.
Hundertwasser Evi, Viyana’nın mimari açıdan; rengarenk bir yapıda olması ve diğer düz binalara benzememesinden dolayı en ilginç yapıların başında geliyor.
Bina ismini, binayı yapan Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser‘in soy adından almış. Sanatçı; yamuk pencereler, sıra dışı dekoratif unsurlar, rengarenk bir dış cephe ile binaya gerçekten sıra dışı bir görünüm kazandırmayı başarmış, gök kuşağı kıvamında rengarenk evin çatısı da büyük bir bahçe gibi yemyeşil ve bitkilerle çevrelenmiş. Hundertwasser Evi’ni ziyaret etmeyi planlıyorsanız mümkünse güneşin yukarıda olduğu saatleri tercih edin.
Hundertwasser Evi nerede ve nasıl gidilir?
Hundertwasser Evi’ne ulaşmak için Landstrasse bölgesindeki Kegelgasse Sokağı’na gitmeniz gerekiyor. En yakın ulaşım noktası Hetzgasse veya Löwengasse tramvay durağı, 1 nolu hat buralardan geçiyor.

KunstHausWien
Bu bina ile birlikte Hundertwasser’un mimari eserleri ilginizi çekmeye başladıysa, dört sokak ötede KunstHausWien adındaki benzer bir yapıyı da görmek isteyebilirsiniz. Binanın cephesi bu sefer rengarenk değil, daha çok siyah beyaz desenlerle boyanmış.
KunstHaus‘un içini bir müze olarak tanımlayabiliriz. Altta bir kafesi ve alışveriş alanı bulunuyor, üstteki kat ise Hundertwasser’in resimleri, modelleri, fotoğrafları ve çeşitli dokümanların yer aldığı bir müze olarak kullanılıyor. En üst kat uluslararası sergilerin yapıldığı bir yer. KunstHausWien giriş ücreti ödüyorsunuz. Vienna Pass şehir kartınız varsa ücretsiz olarak girebiliyorsunuz. KunstHausWien, haftanın her günü 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Viyana gezilecek yerler, Hundertwasser evleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İyi Seyahatler Dileriz…
Asitana Turizm
Blog Yazısı: Sibel Atagül

kredi