Asitana Tur İle Kapadokya

Asitana Tur İle Kapadokya

Icon 3 Mart 2018
Icon Paylaşım asitana
Icon 0 comments

 

Dünyanın hiçbir yeri bu kadar özel, bu kadar büyülü değil desek; altı da üstü de tarih, atmosferi tılsımlı desek, Kapadokya’yı anlatmak için yine de yetersiz kalacak biliyoruz. Artık mesafelerin azaldığı bir dünyada eşsiz medeniyet izleri arayanlardansanız, Kapadokya gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alıyor. Çünkü dünyanın neresine giderseniz gidin eşini benzerini bulamayacak, böylesine bir gizemin içinde kaybolmayacaksınız. Kapadokya’yı gezmek sadece bir tatil dinlencesi değil! Yeni bir yer tanımanın, tarih görmenin, doğanın keyfini çıkarmanın yanı sıra algıları değiştiren, heyecan uyandıran ve unutulmayanları biriktiren farklı bir etkisi de var. ‘Mutlaka gidin, mutlaka yapın’ diye önereceğimiz ve sizin üzerine ekleyeceğiniz her şey, her dönüşü ‘iyi ki gitmişim’lerle, sonra ‘yine geleceğim’lerle noktalayacak. ‘Kapadokya anlatılmaz yaşanır’ diyeceğiz ama birazda anlatmadan duramayacağız. Perslerin yakıştırdığı ismi ‘Güzel Atlar Ülkesi’ anlamına geliyor Kapadokya’nın. Zamanında en güzel atlar burada yetişir ve vadilerinde dörtnala koşarlarmış. Etrafını çevreleyen Erciyes, Güllü Dağ ve Hasan Dağı’ndan püsküren yumuşak lav tabakasının çok uzun zamanlara yayılan rüzgar ve yağmur aşındırmasıyla, daha doğrusu doğanın emeğiyle oluşmuş eşsiz coğrafyası. Kapadokya gezilecek yerleri geniş vakitler ayrıldığında içe işleyen derin izler bırakan ve efsaneleriyle doyuran birçok eser, renkli bir doğa barındırıyor. İçine girildiğinde ziyaretçilerini bambaşka bir dünyayla buluşturan Göreme Açık Hava Müzesi, Hristiyanların baskılardan kaçarak Manastır hayatını başlattığı ve misyonerlikve inzivaya çekilmişliğin izlerini taşıyan pek çok kilise ve yaşam alanlarının olduğu bir alandır. 1985 yılından beri Unesco’nun Dünya Mirasları listesinde yer alan bu müze, kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında yer alır.

 

Nereleri  Gezmeli ?

Güvercinlik Vadisi, 4 km.’lik bölgeyi kaplayan bir alandır. Adının geçmişine bakılacak olursa, aslında bu vadi görüldüğünde kolayca anlaşılmaktadır. Kayalara oyulmuş güvercin yuvalarından dolayı vadiye bu isim verilmiştir. Bu bölgede yaşayan halk, 9. yy’a kadar güvercinleri besleyerek gübrelerini de üzüm bağlarında kullanmışlardır. Ayrıca güvercin yumurtalarını da frekslerin alçılarında malzeme olarak kullanmışlardır. Bu eşsiz doğa manzarasını görmeden dönmek, bir şeylerin eksik kalması demektir. Ayrıca vadiden akan ve 15 metre yüksekliğe sahip olan şelale de görülmek istenecektir.

Güllüdere vadisi, 4 kilometre alana sahip olan bu vadi, Peribacalarının en güzel hallerinin görüldüğü yerdir. Vadide yürürken, Peribacalarının olağanüstü görüntüsü karşısında dillerin tutulmaması imkansızdır. Aynı zamanda bu vadide eski Hristiyanların manastır yaşantısının izlerini taşıyan yerler ve kiliseler de vardır. Vadinin en önemli tarihi yapıtları olan Üç Haçlı Kiliseve Ayvalı Kilise, bağlar ve kayısı ağaçlarının arasından ziyaretçilere kendilerini göstermektedir.

Aşk vadisi, romantizmi yaşamak isteyen çiftler için ideal bir atmosfer sunan bu vadi, dillere desten namını kesinlikle hak etmektedir. Evlilik teklifi yapmak için de tercih edilebilecek iddialı yerlerden bir olduğu da rahatlıkla söylenebilir. Kapadokya balon turları için de uğrak yeri olan bu doğal güzellik, görsel şölenle ziyaretçilerini karşılıyor.

Zemi vadisi, sarnıç Kilisesi, Görkündere Kilisesi ve Saklı Kilise ile El Nazar Kilisesi’ni içinde barındıran bu vadi, yürüyüş yapılarak gezmek için son derece elverişli bir alana sahiptir. Yürüyüş esnasında da zengin bir bitki örtüsü ziyaretçilerine eşlik etmektedir.

 

 

 

Göreme panorama noktası, Kapadokya’yı izlemeye doyamayacağınız ve huzurla buluşacağınız bir yerdir. Özellikle geceye geçiş sürecindeki gün batımı adeta görsel bir şölene dönüşmektedir. Gündüzden geceye geçerken hissedilen hafif serinlikten dolayı bu güzel manzara kaçırılmak istenmiyorsa, bu esnada giymek için biraz kalın birşeylere sahip olmak iyi bir fikir olabilir. Ayrıca anılardaki yerini alması için bolca fotoğraf çekmekoldukça keyifli olacaktır.

Uçhisar Kalesi, Kapadokya’yı ayaklar altına seren bu kale, gün batımının izlenebileceği bir başka keyifli yerdir. Kapadokya’nın adeta çatısı görevini gören bu bölge, bütün detayları en ince ayrıntısına kadar izleme ve keyfini yaşama fırsatı sunuyor.

Paşabağ rahipler vadisi, Şapkalı peribacalarının ilginç oluşumlarının izlenebileceği vadiler arasında yer alan Paşabağ Rahipler Vadisi, vadinin tam orta kısmında yer alan üç başlı peribacası olan şapel Aziz Simeon’a adanmış bir yerdir. Geçmişten günümüze gelen söylentilere göre, Aziz Simeon burada 15 yıl inzivaya çekilmiştir.

Devrent vadisi, Herkes tarafından dilden dile dolaşan deve biçimindeki ve değişik siluetlerle kimi zaman insana benzetilen kimi zaman da hayvana benzetilen peri bacaları bu vadide yer alıyor. Bu vadi Hayal Vadisi ve Perili Vadi olarak da biliniyor. Aynı zamanda ellerini açmış şekliyle dua eden Meryem Ana peribacası da bu görsel şölen esnasında ziyaretçilerin kendisini keşfetmesini bekliyor.

 

 

 

Kapadokya’da gezilecek yerler arasında vadiler, peri bacaları ve yine en çok tercih edilen aktiviteler arasında bulunan balon turları dışında bölgede turizm açısında önemli yerlerden biride yeraltı şehirleridir.Bölgede bulunan yeraltı şehirleri geçmiş yaşamın izlerini ve tarihi gözler önüne seriyor. Kapadokya’nın bir diğer güzel tarafı balon turlarının olmasıdır. Standart olarak altmış dakika süren balon uçuşları, istenirse süre uzatma şansı da vermektedir. Balon ile bölgeyi kuşbakışı izlemek turistlere muhteşem bir deneyim yaşatmaktadır. Bölgede balonların uçuş yeri Göreme’ dir. Balonlar oradan kalkar. Balon etkinliğine dahil olan hizmetler genel olarak şöyledir: otelden alma ve geri otele bırakma, minibüsler ile balon kalkış noktasına ulaşım, uçuş madalyası, uçuş katılım belgesi, kahvaltı menüsü gibi. Kapadokya’da balon turu firmaları da oldukça fazladır. Balonlarda çeşitli etkinlikler de yapılabilmektedir. Örneğin evlenme teklifi bunlardan biri. Balon yerden onlarca metre yüksekte iken yapılabilecek evlenme teklifi fazlasıyla güzel bir jest olacaktır. Bu tür organizasyonlar ekstra ücrete tabidir.

 

kredi