Çikolata Konan Şehir Brugge

Çikolata Konan Şehir Brugge

Icon 4 Kasım 2019
Icon Paylaşım Asitana Tur
Icon 0 comments

Brugge gezilecek yerleri, Avrupa şehirleri, nerede ne yenir, tarihi yerler ve mimariÇikolata Kokan Şehir Brugge …

Bir şehir düşünün, sokakları çikolata kokan, her evin önünde durup fotoğraf çektirmek isteyeceğiniz, bisikletle sokak sokak gezmekten hiç sıkılmadan bir gününüzü geçirebileceğiniz.

Şimdiye kadar yaptığınız Avrupa gezilerinizde Brugge’yi en beğendiğiniz şehir arasında en başlara koyacağınızı garanti ediyoruz.

Brugge, kanalları, çikolataları, dantelleriyle, tarçın rengi ağırlıklı Ortaçağ’dan kalma mimarisi ile sizi büyüleyecek meşhur bir şehir. Şehrin ismi “köprüler” anlamına geliyor. Brugge; UNESCO tarafından şehir koruma altına alınmış bu şehir, 2. Dünya Savaşı’nın etkilerini hissetmemesi nedeniyle Ortaçağ dokusunu koruyabilmiş.

Brugge’a gelmeden önce “In Brugge” filmini izlemenizi tavsiye ederiz.

Brugge gezilecek yerleri, Avrupa şehirleri, nerede ne yenir, tarihi yerler ve mimariBrugge dört mevsim görülmesi gereken şehirlerin arasında. Gittiğiniz her mevsimde şehir sizi güzel manzaralarla karşılıyor, kuzeyde yer almasından dolayı kış aylarında bir hayli soğuk olan şehre giderken sıkıca giyinmeniz gerekiyor.

Brugge ’da konaklamak için old city’i tercih etmenizi öneririz. Bütün turistik etkinlikler eski şehir ve çevresinde dönmektedir. Haliyle de seçeceğiniz konaklama noktası da bu lokasyona yakın olmalı. Eski şehir içindeki konaklama tesisleri oldukça pahalı, eğer bir tur programına dahil değilseniz ekonomik olsun diye airbnb’den oda kiralayabilirsiniz.

 

Brugge ‘da Gezilecek Yerler

Güne Market Meydanı denilen alandan başlayabilirsiniz. Brugge tarihi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz meydandaki Historium müzesi gezebilirsiniz, meydandan kalkan faytonlarla şehir turu yapabilirsiniz. Eğer Aralık ayında gittiyseniz meydanda Christmas marketlere (Noel pazarları) denk gelebilirsiniz. Bu pazarda atıştırmalık yiyecekler, içkiler, hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Yine meydanda kurulan kayak pistinde kayabilirsiniz. Kayak pisti ücretli olup, ücret (1 saatlik-7€.) civarında.

Brugge gezilecek yerleri, Avrupa şehirleri, nerede ne yenir, tarihi yerler ve mimariBelfort/Belfry Tower: Meydandaki en dikkat çekici yapı ise 83 metre uzunluğundaki Belfry Kulesi. Kuleye çıktığınızda Brugge ayaklarınız altında kalacak. Belfort 13.yy’da inşa edilmiş ve 47 tane farklı çan sesine sahip. Çan kulesi eskiden yaşayanları çeşitli olaylar hakkında ya da çalışma saatleri konusunda haberdar etmek için kullanılıyorken daha sonrasında saat mekanizması eklenerek, saati de bildirmesi amaçlanmış.

 

 

Burg Meydanı: Market meydanın hemen yakınında bulunan meydanda belediye binası ve Kutsal Kan Kilisesi bulunuyor. Bu kilisenin özelliği Hz. İsa’ya ait olduğuna inanılan kanlı bir bezin fanusun içinde sergilenmesidir. Kiliseye giriş ücretsiz, öğleden sonra 14.00-17.00 arası ziyarete açık.

Brugge gezilecek yerleri, Avrupa şehirleri, nerede ne yenir, tarihi yerler ve mimariKanal Turu: Brugge’a yapılması gereken en önemli aktivite kanal turu yapmak. Şehir hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu turu yapmalısınız. Bot kaptanı aynı zamanda size geçtiği rotadaki evler hakkında bilgi veriyor. Yaklaşık yarım saat sürüyor.

St. Jans Hospital: 800 yıllık bir hastane. Bu hastane 1978 yılına kadar aktifmiş. Şimdilerde ise müze halini almış.

Minnewater Park: Aşk Gölü anlamına gelen park, romantik atmosfere sahip bu parkta ister piknik yapın, ister spor yapın, isterseniz yürüyüş yapabilirsiniz.

Brugge gezilecek yerleri, Avrupa şehirleri, nerede ne yenir, tarihi yerler ve mimariBrugge gezilecek yerleri, Avrupa şehirleri, nerede ne yenir, tarihi yerler ve mimari

 

 

 

 

 

 

*Michelangelo’nun Meryem ve İsa’nın heykelinin bulunduğu Churc of Lady, Çikolata Müzesi, Begijhof Manastırı Brugge ‘da vaktiniz varsa görülecek diğer yerler arasında.

* Şehri gezmek için 1 gün, rahat rahat gezeyim diyorsanız 2 gün yeterlidir.

*Yine şehir içinde bisiklet kiralamak iyi bir tercih olabilir.

*Şehir içinde otobüse binecekseniz bilet almadan otobüse binmeyi aklınızdan geçirmeyin. Çünkü çok sık kontrol var ve cezayı pasaporta işliyorlar.

Ne yenir?

Belçika mutfağının en önemli yiyeceği patates, her restoranda patatesin farklı pişirilmiş şekillerine rastlayabilirsiniz. Zaten şehir meydanı mis gibi patates kokuyor.

Yine Belçika mutfağının olmazsa olmazı midye, Midyelerin en iyi olduğu zaman eylül-şubat arasıymış. Geniş buharlı tencerede pişirilen midyelerin yanında patates kızartması ile servis ediliyor.

Şehrin popüler çikolatalarını deneyebilirsiniz, şehirde her yerde sıcak çikolata içebilir, Waffle ve pancake yiyebilirsiniz. Kahve içmenizi ve alkol tüketiyorsanız biralarının da tadına bakmanızı tavsiye ederiz. Yiyecekler size fazla kalorili gelebilir fakat yapacağınız bir bisiklet tutu ile vicdanınızı rahatlatabilirsiniz 🙂

 

İyi Seyahatler Dileriz…
Asitana Turizm
Blog Yazısı: Sibel Atagül

kredi