Safranbolu safranhasadı turunda uygun fiyatlar
Safranbolu safranhasadı turunda uygun fiyatlar

TUR PROGRAMI

Safranbolu’ya adını veren “Safran” çok eski çağlardan beri çiçek tepecikleri, baharat ve gıda boyası olarak kullanılan soğanlı bir bitkidir. Çiğdemle yakın akraba olan bu bitkinin (Crocos Savitus) anayurdunun Akdeniz ve İran olduğu sanılmaktadır. Ortalama 20-25 cm.ye kadar boylanabilen safran bitkisi Ağustos, Eylül  aylarında soğan  şeklinde ekildikten sonra Ekim ayında huni biçiminde mor çiçekler açar. Çiçeklerin tam ortasında üç parçalı, kırmızımsı turuncu tepecikler  yer  alır.

Sabah güneş doğmadan toplanıp kurutulan ve baharat olarak kullanılan bu organlar bileşimindeki koyu sarı renkli boyama maddesinden ötürü içine katıldığı yiyeceği sarıya boyar. Çiçekler açtıktan sonra tepecikler tek tek elle toplanıp kömür ateşinin üzerinde bal mumu ile karıştırılarak kurutulur. Yaklaşık 10 gram safran elde etmek için 1430 tepecik gereklidir. Bu nedenle pahalı ve değerli bir ürün olan safranın yerini günümüzde başka gıda boyalar almış olmasına rağmen Akdeniz ülkeleri ile İran ve Keşmir’de hala yaygın olarak kullanılmaktadır. En çok balık ve pirinç yemeklerine, bazı Akdeniz ülkelerinde ise ekmek ve pastacılık ürünlerine katılır. Safranbolu’da ise safrandan zerde adı verilen pirinçli bir tatlı hazırlanmaktadır. Çok eski çağlardan beri İran ve Keşmir’de tarımı yapılan safran yalnızca baharat olarak değil, çeşitli dönemlerde hastalıkları iyileştirici koruyucu bir madde olarak da değer görmüş, hatta renginden ötürü kutsal sayılmıştır.

Günümüzde en çok safran üretilen yerlerin başında İspanya, Fransa, Sicilya, İtalya, İran ve Keşmir gelir. 19.yy  ortalarında Osmanlı devletinden yurt dışına satılan safranın önemli bir bölümü Safranbolu’da üretilmiştir. Sarı boya hammaddesinin  elde edildiği safran sentetik boyalar üretilinceye kadar eczacılık ve boya sanayiinde kullanılıyordu. Kendi ağırlığının 100.000 katı suyu sarıya boyayabilecek kadar  kuvvetli bir boyama özelliğine sahip olan safran, halen Safranbolu ’nun  Davutobası, Geren ve Aşağı Güney köylerinde üretilmektedir.

1.GÜN:

YEDİGÖLLER

Turumuz, sizleri

06.00 Yeni Bosna Airport Avm Otoparkı

06.30 Şişli

07.00 Kadıköy Tepe Nautilus AVM Yanı (Ayrılık Çeşme Metro İstasyonu İspark Otoparkı)

07.15 Kartal Yemek Center – 07.30 Gebze Center Avm Önünden

08.00 İzmit Halk Evi Durağı (İzmit – Adapazarı yönünden)

08.10 İzmit Otogar Önü Otobüs Durakları (ROMATEM Karşısı) önünden sizleri alarak ilk durak noktamız olan Yedigöller’e hareket ediyoruz.

Batı Karadeniz Bölgesi’nin en zengin bitki örtüsüne sahip olan, ayrıca tabii yaşam alanı olan Yedigöller bölgesinde, özellikle sonbahar günlerinde sarıdan kızıl tonlara kadar her türlü renge bürünen kayınlar ve diğer geniş yapraklı ağaçlar seyrine doyum olmayan görüntüleri özellikle fotoğraf meraklıları için güzel kareler sunuyor. Ara noktalarda fotoğraf molaları vererek bu görselliği hafızalarımıza kazıyoruz. Sonrasında Safranbolu’daki otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Sabah Kahvaltısı: Otobüste Dağıtılacak Olan Kahvaltı Paketi

Öğle Yemeği: Yedigöller’de Mangal (Ekstra)

Akşam Yemeği: Otelde Alınacak Olup, Tur Ücretine Dâhildir.

Konaklama: Safranbolu Konaklama.

Mola Tesisleri: Düzce Tursan Tesisleri

Rota: İstanbul – Yedigöller (305 km) Yedigöller Çevre Gezileri (50 km) Yedigöller – Safranbolu (140 km)

Toplam Kat Edilecek Mesafe: 495 Km

Otele Giriş Saati: 18.00

2.GÜN:

SAFRAN HASADI – TARİHİ SAFRANBOLU – KAYMAKAMLAR EVİ – CAM TERAS

Turumuz, sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında, erken bir saatte otelden ayrılarak hasat yapacağımız Safran tarlasına hareket ediyoruz. Tarlaya güneş vurup çiçekler açtığında arılar gelip polenleri alıyor, bundan kaynaklı açılan çiçekler toplanırken tepecikler hasar görebiliyor. O yüzden bizde erken otelden ayrılarak tarlaya gidiyoruz. Kolonyadan lokuma, çaya kullanılan Safran çiçeğinin hasadını yapıyoruz. Sonrasında safrandan yapılmış tatlı ve çaylarımızı içtikten sonra hediyelik ürünleri almak için serbest zaman veriyoruz. Sonrasında Unesco tarafından Dünya Kültür Miras Listesine dahil edilen Tarihi Safranbolu’ya hareket ediyoruz. Safranbolu’nun ruhunu yansıtan sokaklardan geçerek Cinci Hanı (Panoramik), Kaymakamlar Müze Evi, Pazar Yeri, Arasta (Yemeniciler Arastası), Köprülü Camii, Güneş Saati, Demirciler-Bakırcılar Çarşıları gezmemizi takiben, şehri üstten görebilmek için Hıdırlık Tepesine çıkıyoruz.  Alacağımız güzel fotoğrafların ardından şehir merkezine geri dönerek tarihi kentin meşhur lokumcusuna giderek lokum hakkında bilgi alırken aynı zamanda lezzetli lokumlardan tatma ve alışveriş imkânı buluyoruz. Serbest zaman sonrası,  Amerika’da Grand kanyondaki cam teras örnek alınarak Tokatlı Kanyonu üzerinde yapılan Kristal Terasa (Cam Seyir Teras) gidiyoruz. Yaklaşık 400 kişiyi taşıma kapasitesine sahip olan seyir terasından “Tokatlı Kanyonu” ve İnce Kaya Su Kemerini panoramik fotoğraflama imkânı buluyoruz. Gezilerimiz ve vereceğimiz serbest vakit sonrasında İstanbul’a doğru yol alıyoruz. Sizleri aldığımız noktalara bırakarak bir sonraki Asitana Tur organizasyonunda görüşmek üzere üzülerek sizlere veda ediyoruz. Hoş çakalın.

Sabah Kahvaltısı: Otelde Alınacak Olup, Tur Ücretine Dâhildir.
Öğle Yemeği: Safranbolu’da Ekstra Olarak Alınacaktır.
Akşam Yemeği: Yol Üstü Mola Tesislerinde Ekstra Olarak Alınacaktır.

Konaklama: DİKKAT BU GECE OTEL KONAKLAMASI YOKTUR.

Rota: Safranbolu Çevre Gezileri (30 km) Safranbolu – İstanbul (415 km)

Toplam Kat Edilecek Mesafe: 445 Km

Toplam Tur Mesafesi: 940 Km

Varış Saati: 22.00

 

NOT: TURUN AMACINA UYGUN OLMASI AÇISINDAN, TURDAKİ KATILIMCI SAYISI MAKSİMUM 22 KİŞİ İLE SINIRLANDIRILACAKTIR. BUNDAN KAYNAKLI KULLANACAĞIMIZ ARAÇLAR 27’LİK VEYA 16’ LIK KOLTUK SAYISINA SAHİP ARAÇLAR OLACAKTIR.

SAFRANBOLU SAFRAN HASADI VE YEDİGÖLLER TURU 1 GECE 2 GÜN

12.10.2019 – 13.10.2019

1 Gece – 2 Gün

 

459 TL

19.10.2019 – 20.10.2019

1 Gece – 2 Gün

 

459 TL

26.10.2019 – 27.10.2019

1 Gece – 2 Gün

459 TL

İPTAL VE İADE GÜVENCE PAKETİ:

Tura Çıkış  Gününden; 72 Saat (3 Gün) Öncesine Kadar Rezervasyon İptal Talebinde Bulunulması veya Değişiklik Halinde Koşulsuz Yüzde 100 Kesintisiz İade Garantisi Sunuluyor. 1, 2 veya 3 Gece Konaklamalı Turlarda Paket Bedeli Kişi Başı 35 TL’dir. 4 Gece ve Üzeri Konaklamalı Turlarda Paket Bedeli Kişi Başı 50 TL’dir. Uçaklı Turlarda İptal İade Güvence Paketi Eklenememektedir.

1618 NOLU ZORUNLU SEYAHAT SIGORTASI KAPSAMI

Acentenin iflası veya herhangi bir nedenle paket tur hizmetinin verilememesini kapsar. Sağlık sigortası değildir, tedavi masraflarını karşılamaz. (Özel sağlık sigortası misafire ait özel harcamadır)

İKLİM

Batı Karadeniz kıyı şeridinde Karadeniz iklimi etkilidir, bu durum iç kesimlere geçildikçe etkisini kaybeder. Kıyı kesiminde etkili olan Karadeniz iklimi, bölgenin diğer bölümlerine göre bazı farklılıklar gösterir. Bölümde yağış miktarı, Doğu Karadeniz’den az, Orta Karadeniz’den fazladır. Kıyı şeridinde yıllık yağış miktarı 1200 milimetredir. Örneğin; Zonguldak 1220 mm, Bartın 1071 mm yağış alır. İç kesimlerde yıllık yağış miktarı 600 milimetrenin altına düşer. Örneğin; Bolu’da 536 mm, Kastamonu’da 461 mm’dir. Yağışlar, dağların kuzeye bakan yamaçlarında daha fazladır. Bunun başlıca sebebi, Karadeniz üzerinden gelen nemli hava kütlelerinin dağ yamaçlarında yükselerek yağış bırakmasıdır. Bölümde kış mevsimi, Orta ve Doğu Karadeniz Bölümlerine göre daha soğuktur. Kışın Orta Avrupa’dan gelen soğuk hava kütleleri, Batı Karadeniz’de kar yağışlarına neden olur. Batı Karadeniz Bölümü’nün özelliklerini bölgeye göre kısaca özetlersek:-Kış mevsiminde Orta Avrupa’dan gelen soğuk hava kütlelerine açık olması nedeniyle Orta ve Doğu Karadeniz Bölümlerine göre daha soğuktur -Kıyı kesiminde yıllık yağış miktarı 1200 milimetre; iç kesimlerde 600 milimetre kadardır.

 

NOT: Turlarımızda kişi sayısına göre, uygun araç tiplerinden herhangi birisi kullanılır.

TUR PROGRAMLARIMIZ 6502 NOLU TÜKETİCİ KANUNUNA UYGUN OLARAK HAZIRLANMIŞTIR.

DÂHİL

*  Otellerde 1 Gece Yarım Pansiyon Konaklama

*  Lüks Araçlar İle Ulaşım

*  Tur Güvencesi

*  Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti

*  Otobüs İçi İkramları

*  Açık Büfe 1 Sabah Kahvaltısı

*  Açık Büfe veya Set Menü 1 Akşam Yemeği

*  1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası

HARİÇ

Tüm Öğlen Yemekleri

*  Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler

*  Tüm Özel Harcamalar

*  Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar

*  Müze Giriş Ücretleri

kredi