THY İLE DİYARBAKIR- MARDİN- MİDYAT

1.GÜN  26 NİSAN 2019

 Diyarbakır 

İstanbul havalimanında buluşma, …. hareket edecek olan THY  ait İstanbul / Diyarbakır  a hareket ediyoruz. Diyarbakır a varış.  Havalimanında bizleri bekleyen aracımızla buluştuktan sonra kahvaltı için Hasan Paşa Hanına geçiyoruz. Alacağımız muhteşem Diyarbakır kahvaltımızın ardından taşın dile geldiği topraklara, Mardin`e gitmek üzere yola çıkıyoruz. Dinlerin ve dillerin buluştuğu, birçok farklı kültür ve inanç birleşimi olan Mardin, taş işçiliği ve kentsel dokusu ile ziyaretçilerini büyülüyor. “Gündüz Seyranlık, Gece Gerdanlık” Mardin şehrinde ilk gezi durağımız, kentsel sit alanı olan ve koruma altına alınan Eski Mardin olacak. Artuklu hükümdarı Kasım Beyin adını taşıyan, hikayesiyle en akılda kalıcı yapılardan biri olan Kasımiye Medresesi, Artuklu sanatının tüm inceliklerini taşıyan taş işçiliğinin ustalıkla sergilendiği, yıllarca tıp ve astronomi okulu olarak kullanılmıştır. Medresenin avlusunda bulunan küçük havuzu yapıya serinlik katmakla birlikte Selsebil adı verilen çeşmenin anlatımını rehberimizden dinlediğinizde bir kez daha büyüleneceksiniz. Ardından Medreseden ayrılıyor şehirde uzunca bir dönem dünyadaki tüm Süryanilerin merkezi sayılan Deyr-ul Zafaran Manastırı’na geçiyoruz. Burada Kilise, Tıp Okulu, Sin Tapınağı, Vaftizhane, Mezar bölümlerini görerek, kendinizi gerçekten özel ve ayrıcalıklı hissedeceğiniz gezimizin ardından Mardin’in taş kaplı dar sokaklarında yürüyüşümüze başlıyoruz. Şar Çubuk Mahallelerinden geçerek Kırklar Kilisesine gidiyoruz. Kırklar Kilisesi gezisi sonrası öğle yemeğimizi alıyoruz. Öğle yemeğimizin ardından Mardin çarşılarından yolumuza devam edip Mardin`in en önemli tarihi yapılarından içerisinde Hz. Muhammed`in sakalı şerifinin bulunduğu Ulu Camiyi geziyoruz. Şehidiye Medresesi, Zinciriye Medresesi (panoramik), güzel bir tarihi konak yapısı olan PTT binası, Hz. Muhamedin ayak izinin bulunduğu Hatuniye Camii ve Medresesi ile Savurkabı Mahallesi gezisi sonrası belediye temizlik işlerinin “eşekler” ile yapıldığı evlerin altından geçen Abbaraları ve Bab-ı Sor çeşmesini görüyoruz. Mardin sunumumuz sonrası akşam yemeği ve konaklamak için otelimize geçiyoruz.

Sabah Kahvaltısı: Otelde alınacak olup, tur ücretine dahildir.
Öğle Yemeği: (Ekstra)
Akşam Yemeği:  Tur ücretine dahildir. İçecekler hariçtir.
Konaklama:   Mardin İzala Butiq Hotel

 

 1. gün 27 Nisan 2019 Dara Köyü Ve Antik Kenti –- Beyazsu Vadisi -– Midyat – Tarihi Çarşılar Ve Sokaklar

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltımızın ardından, Sıla dizisi ile popüler olan ve sonrasında halen daha birçok diziye ve filme ev sahipliği yapan Midyat sokaklarında yürüyüşe çıkıyoruz. Konuk evinde rehberimizin anlatımları sonrasında fotoğraf molası ve alışveriş yapmanız için serbest zaman veriyoruz. Roma İmparatorluğu’nun bölgedeki en önemli askeri üstlerinden biri olmakla birlikte baraj ve sarnıç siteminin dünyada ilk kullanıldığı kentlerden biri olan Dara Antik Kenti’ni görmek üzere Dara Köyü’ne yola çıkıyoruz. Mağara evleri, sarnıçlarını, nekropol alanını görüyor, yemyeşil sarmaşıkların altında yöreye özgü buz gibi naneli ayranının tadına baktıktan sonra Beyazsu Vadisi’ne giriş yapıyoruz ve Midyatın 20 km dışında yüksek bir tepeye kurulmuş olan Deyr-ul Umur (Mor Gabriel) Manastırı’na geçiyoruz. Manastır rehberleri eşliğinde Meryem Ana Kilisesi’ni, Thedora Kubbesini, Merkez Kiliseyi, vaftiz kurnasını ve Azizlerin Evi ziyaretlerimizi gerçekleştirdikten sonra Hasankeyf’e hareket ediyoruz. Hasankeyf’te yerinden taşınan Zeynel bey Türbesi, El –Rızk Camisi ve Artuklu Hamamı ve Köprüsünü fotoğrafladıktan sonra  Diyarbakıra dönüyoruz, Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

Sabah Kahvaltısı: Otelde alınacak olup, tur ücretine dahildir.
Akşam Yemeği:  Otelde alınacak olup, tur ücretine dahildir.
Konaklama:        SV Business hotel

3.GÜN  28 Nisan 2019

Sabah otelimizde aldığımız kahvaltı sonrasında odaları boşaltıyor ve tura çıkıyoruz, sırasıyla gezeceğimiz yerler arasında Ulu Camii, Diyarbakır Camii, Mardin Kapı,  Keçi Burcu ve on gözlü Köprü. Öğle yemeğimizin yerel bir restarantta aldıktan sonra alış veriş için serbest zaman veriyoruz. THY tarifeli uçagımız  TK2607  19:00 uçuş ile İstanbul a hareket ediyoruz.  Bir başka ASİTANA TUR organizasyonunda buluşmak dileğiyle sizlere veda ediyoruz.

Sabah Kahvaltısı: Otelde alınacak olup, tur ücretine dahildir.
Öğle Yemeği:  EXTRA

26 Nisan Gidiş

28 Nisan Dönüş

TURA DAHİL OLAN HİZMETLER            

 1. *THY ile İstanbul – Diyarbakır Uçak biletleri
 2. *1 gece Mardin’de konaklama
 3. *1 gece Diyarbakır’da konaklama
 4. *Diyarbakır şehir turu
 5. *Mardin Şehir turu
 6. *Midyat şehir turu
 7. * Hasankeyf şehir turu
 8. *Havalimanı transferleri
 9. *Seyahat sigortası
 10. *Diyarbakır surda 1 sabah kahvaltısı
 11. *Mardin 1 akşam yemeği
 12. *Diyarbakır SV Hotelde akşam yemeği

TURA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

Yemeklerde alınan içecekler

Otelden alınan extralar

Öğle yemekleri

Müze girişleri

FİYATLANDIRMA

single oda fiyatıdouble ve trple  kişi başı
 ₺                    1,299.00 ₺                             1,199.00
kredi