Türkiyenin Saklı Tatil Cennetlerinden 10 Öneri

Türkiyenin Saklı Tatil Cennetlerinden 10 Öneri

Icon 3 Mart 2018
Icon Paylaşım asitana
Icon 0 comments

Büyük Çatı Koyu

Datça’ya 45 km uzaklıkta olan çatı koyu gökova körfezi tarafında doğa harikası küçük bir koy. aslında tekne ile girilmesi gereken bir koy, yarım adanın ege tarafı yani Gökova körfezinde, kıvrılarak giren bir kanal gibi. ağaçlar denizin içinden çıkıyormuşcasına dibinde, sanki, durgun, dingin bir göl. Marmaris tarafından gelirken Balıkaşıran’ı geçtikten biraz sonra Ege tarafında 1.5 km uzunluğundaki toprak yolla ulaşılıyor, zaman zaman bozuk kısımları oluyor, altı alçak arabalar için uygun olmayabilir. Çatı koyuna giden yolun karşısında bir başka toprak yol daha var, o da Akdeniz  tarafındaki Lindos koyuna gidiyor. Her türlü hava durumunda tekneler için güvenli olabilen doğal bir liman Çatı, yazın yatlar ve balıkçı tekneleri ile daha kalabalık olan koyda şu sıralar Balıkçı tekneleri çoğunlukta. Çatı’ya arabanızı yol kenarında bırakıp yürüyerek gidebilirsiniz, 15 dakikalık bir yürüyüş mesafesinden sonra günlük ve çam ağaçlarıyla kaplı bu Cennet koya ulaşabilirsiniz. Çatı koyuna balık almak için gelenler oluyor, Çatı her zaman sakin, ağaçlar, sazlar, tekneler suya değişik renk ve tonlar kazandırıyor, bu da güzel fotoğraflar demek oluyor. Denizin hemen yakınındaki su kuyusundan tulumbayla alınan tatlı su buraya hayat veriyor, yağmurlarla birlikte günlük ağaçlarının arasından akan dereler, su birikintilerine düşen ağaçların yansımaları da çok güzel oluyor.

 

Akyaka

Antik çağlardan beri üzerinde yerleşim olduğuna inanılan Akyaka, gözlerden uzak küçük bir balıkçı köyü. Türkiye’nin en Güney Batı ucundaki Muğla ilinin sınırları içinde yer alan Akyaka, Gökova Körfezi’nin doğu ucunda. Bu konumu ile belki de Türkiye’nin en güzel yerlerinden biridir. “Gökova” ovasının sazlıklarına gelen yüzlerce değişik kuş çeşidi ile Akyaka ziyaretçilerine unutulmaz manzaralar sunar. Marmaris ile Muğla’nın ortasında Ula ilçesi sınırlarında bulunuyor. Gökova Körfezi’nin bittiği yerde, kuzeyinde bin metrelik Sakartepe Dağı, güneyinde ise Gökova Ovası bulunan Akyaka’nın bu konumu nedeniyle ilgi odağı. Akyaka’nın kuzeyindeki Sakartepe ise “yamaç paraşütçüleri” için biçilmiş kaftandır. Ayrıca “Kadın Azmağı” boyunca yer alan  balıkçı restoranlarının ünü bütün Türkiye’ye yayılmış durumdadır.

 

Faralya

Anadolu tarihinin en gizemli kilometre taşlarından biri olan Likya medeniyetini keşfederek tatilinize yeni bir boyut katın. Türkiye’nin bol öykülü kültürü, folkloru ve efsanelerine dalıp gidebilir ve dünyanın en görkemli antik anıtlarından bazılarını ve nefes kesici doğayı keşfedebilirsiniz. SİT alanı kapsamındaki bu yörede, pek çok tarihi zenginlik de mevcuttur. Tarihi Roma ve Likya kalıntılarını ve pek çok doğal zenginliği bir arada görebileceğiniz Faralya, aynı zamanda Kelebekler Vadisi’ne de yakındır. Kaya Köy,Tlos ve Saklıkent,Xanthos,Pınara,Patara,Kalkan ve Kaş,Üzümlü,Myra ve Kekova,Dalyan ve Mavi Yengeçler,Dalyan, Kaunos ve Caretta Caretta Kaplumbağaları bölgede gorulmesı gereken yerlerdir. Kızılçam ormanlarıyla, masmavi deniziyle, tarihi zenginlikleriyle Likya Yolu üzerinde keşfedilmeyi bekleyen bir cennet… Faralya’nın aşağı kısımlarında bulunan koy  muazzamdır. Zaten Faralya başlı başına bir tablo niteliğindedir; izlemeye doyamazsınız, gözler için bir şölen sunar adeta… Bu eşsiz manzarayla, doğaya sahip yerde geçirdiğiniz her an aklınızda ölümsüzleşecektir. Faralya, Muğla  Fethiye’ye bağlı, özellikle yazları oldukça rağbet gören bir bölgemizdir. İsminin nereden geldiği hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte çeşitli söylentiler mevcuttur. Bunlardan en yaygın olanı Uzunyurt’tur. Fethiye’ye 22, Ölüdeniz’e 8 kilometre mesafede konumlanan bu köy üç küçük mahalleden oluşur. Bu sesiz yuvaya sadece 9 km. uzaklıkta Dünya’nın en guzel sahillerinden biri olan Öludeniz bulunmaktadır. Hareketli liman şehri ve alışveriş merkezi Fethiye 21 km, Dalaman havalimanı ise 80 km. mesafededir. Bölgede klasik Akdeniz iklimi hakimdir. Bölge halkı genellikle zeytincilik, arıcılık veya sebze üretimi yaparak geçimini sağlar.

 

Bir doğa harikası: Selimiye

Selimiye, Marmaris’in güneybatısında, Orhaniye’den 10 kilometre mesafededir. Selimiye, özellikle mavi tur tekneleri ve yatların popüler uğrak noktasıdır. Bölgede yeşilin hakimiyeti görülmeye değer. Selimiye’de denizin oldukça berrak ve güzel olmasına karşın çevrede pek büyük plaj bulunmuyor. En yakın plaj 2 kilometre ötede olup oldukça güzel kumsalı vardır. Çevrede yatlara ve ziyaretçilere hizmet veren restoranlar da ayrıca bulunmakta. Genel olarak Selimiye çok sakin ve sessiz bir belde. Selimiye, Hydas antik kenti sınırları içerisinde olduğundan çevrede antik kent kalıntılarına da rastlamak mümkün. Antik şehir Hydas’a ait kalıntıları görmek ilk alternatif. Farklı noktalarda 3 adet kale kalıntısı bulunmakta. Selimiye Koyu’nun güneydoğu tepelerinde Helenistik döneme ait şehir surlarını da görmek mümkün. Diğer kalıntılar ise, sahilden 100 metre mesafedeki fener, kilise ve antik tiyatro. Bölgedeki balık restoranlarına da uğramadan dönmeyin. Ayrıca Selimiye’de çevre koy ve adalara düzenlenen tekne turlarına da katılabilirsiniz. Kamelya Adası’ndaki antik kilise kalıntısı görülmeye değer.

 

Av ve doğa turizmi hazinesi: Kocayayla

Bursa’nın en ünlü piknik ve mesire alanı olan Kocayayla, Bursa’ya 72 kilometre uzaklıktadır. Bursa’dan gelen ve Keles ilçe merkezine 1.5 kilometre kala akaryakıt istasyonundan sola dönen asfalt yol Yemişen Orman deposundan sağa devam eder. Kavşaktan 4.5 kilometre sonra ulaşılan Kocayayla Osmanlının kuruluş dönemlerinde Yörük aşiretleri tarafından yaylak olarak kullanılmış, bir rivayete göre ise Orhan Gazi ile Nilüfer Hatun’un düğünleri de bu yaylada yapılmıştır. Türkiye’nin en büyük yaylası unvanına sahip Kocayayla yaz aylarında çoğunlukla dernekler, fabrikalar ve kamu kuruluşları personellerinin toplu piknik yaptıkları bir yerdir. Kocayayla’da Keles Belediyesi ve Orman İşletmesi tarafından yaptırılan spor alanları, düzenli piknik alanı, lokanta, kır kahvesi, büfe, mescit, oyun parkı, çeşmeler ve tuvaletler bulunmaktadır. Her yıl Haziran ayında “Geleneksel Keles Kocayayla Şöleni” düzenlenmektedir. Kocayayla’nın batısına doğru uzanan asfalt yol Kendir yaylası, Boğazova ve Çayyaka köyü üzerinden İnegöl ilçesine bağlanmaktadır.

 

Giresun’da büyüleyici güzellik: Gölyanı Yaylası

Karadeniz’in gizli kalmış ve doğası bozulmamış olan doğaya sahip Giresun’un Gölyanı Yaylası yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Her bir köşesinde başka bir güzelliğin yer aldığı şehrin en bilinen ve ünlü turistik mekanı Gölyanı Yaylası, türkülere ve şiirlere bile girmiş nadide güzelliğe sahip yerler arasında bulunmaktadır. Sonbaharı ayrı bir güzel yazı ayrı bir güzellikte olan cennet mekan için muhteşem gezintileri kesinlikle tavsiye ediyoruz. Yayla yollarında yapacağınız yürüyüşlerinizi yaz aylarında kamplarınız ile taçlandırabilirsiniz. Büyük Tur şirketlerinin yeni keşfettiği bu harika mekan için yaptığı gezintilere katılabilirsiniz. Hazırlanan ve özenle yapılan çalışmalar sonucunda rahat bir şekilde yaylaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Yayla içinde bulunan ve tarihi görünüme sahip olan ahşap evler çok hoşunuza gidecektir. Sit alanı olabilmesi için yapılan çalışmalardan dolayı etrafta olan değişimler sayesinde hoş vakitler geçirebilirsiniz. Konaklama ve yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı yayla yakınında bulunan Yağlı dere ilçesinden görebilirsiniz.

 

Su sporları için ideal ve çok elverişli: Yedi Adalar

Hlikarnas Balıkçısı’nın “Adalar burada gökyüzünde asılı gibi durur. Burası Gökovanın, dünyanın merkezidir” dediği yerdir 7 Adalar. Gökova körfezinin güney yakasında Amazon ile Tuzla koyu arasında kalan ve yedincisi olmayan 6 büyük , irili ufaklı da onlarca adadan oluşan 7 Adalar, buhur ağaçlarıyla doludur. Buhur amberinin kokusu burada her daim içinize dolar. 3 büyük koy, Küfre, Uzun liman ve Babuş bükü ve bir de Bekar Liman gecelenecek en ideal yerlerdir. 6 adadan en kuzeydeki Göllü ada, dalış için harika bir yerdir. Su altı faunası çok zengindir. 7 Adalar aynı zamanda yılan balıklarının efsanevi hikayesini de barındırır. Yılan balıkların buradan Bahamalara kadar 3 yıl süren bir yolculuk yaparlar. Orada yumurtlarlar ve ölürler. Yumurtadan çıkan yavrular hiç bilmedikleri koca denizlerde Gökovayı bulurlar ve 7 adalara geri dönerler. Norveçden gelen anne baba yılan balıklarının yavruları Norveç fiyordlarına, Gökovadan gelen anne babaların yavruları ise 7 Adalara dönerler. Bu muhteşem öykü Halikarnas Balıkçısı’nın Balık Bankası adlı hikayesinde çok güzel anlatılır. Burası için en iyi ziyaret zamanı Eylül ve bilhassa Ekim aylarıdır.Yaz aylarındaki Gökovanın meşhur kıran rüzgarı burayı etkilemez.

 

Körfezi koruyan ada: Şövalye Adası

Şövalye Adası Fethiye körfezini kapatan ince uzun bir adadır. bölgede bulunan Adalar içinde üzerinde yerleşim yeri bulunan tek adadır. Fethiye Şövalye Adasının batı tarafında Kızılada, doğu tarafında Çalış Plajı, güney tarafında Fethiye ve kuzey tarafında ise Fethiye Körfezi bulunmaktadır. Şövalye Adası üzerinde otel, apart otel, restoran, plajlar ve piknik alanları bulunmaktadır. Yazın en sıcak yaz günlerinde bile Akdeniz melteminin serinlettiği Şövalye Adası Fethiye’nin vazgeçilmez yerlerinden biridir. Şövalye Adası Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer almaktadır. Şövalye Adasına ulaşmak için öncelikle Antalya merkezden kalkan dolmuşlar ile Fethiye ilçesine ulaşmanız gerekmektedir. Fethiye Körfezi’nden kalkan tekneler ile adaya ulaşabilirsiniz.

 

Dağcıların uğrak yeri: Yenişarbademli

Toros ve Anamas dağlarının birleştiği noktada, denizden 1150 metre yükseklikte, yeşilliğin hakim olduğu Isparta’nın Yenişarbademli ilçesi, doğal güzellikleriyle ilgi çekiyor. Tarih boyunca bir çok uygarlığa ev sahipliği yapan, Roma ve Bizans dönemlerinin Gorgorum Antik Kenti olarak da adlandırılan Isparta’nın Yenişarbademli ilçesi, sadece tarihiyle değil, birbirinden farklı renklerin buluştuğu doğasıyla da beğeni topluyor. Dört mevsim boyunca yeşil kalmayı başaran Yenişarbademli, Pınargözü Mağarası ile turizm potansiyeline, Dedegül Dağı ile de dağcılık turizmine katkıda bulunuyor.

 

Doğal bir akvaryum: Küçük Kargı Koyu

Muğla Karayolu üzerinde ve Fethiye’ye 3 km. uzaklıkta bulunan, Günlük ağaçlarıyla çevrili KüçükKargı Koyu, Katrancı Adası’nın kuzeyinde yer alır. Ender bulunan günlük (Sığla) ağaçları etrafa güzel bir koku yayar. Yoğun gölgesi olan ağaçlar aynı zamanda koyu da serinletmekte. Doğal bir akvaryumu andıran Küçük Kargı koyunun ağzı lodosa bakıp meltem rüzgarlarına da açıktır. Dalmayı sevenlerin de gözdesi olan koy, piknikçi ve kampçılarında tercih ettiği her türlü ihtiyacın karşılanabildiği yerlerin başında gelmektedir. Tekneler için Plaj önünde, 8-12 metre kum olan zemine demir atıp, alargada kalınabilir. Fethiye’den ulaşım olup Fethiye 18 km, Göcek 8 km, Dalaman Uluslararası Havaalanı ise 38 km mesafededir.. Bölge yaz aylarında yerli turistlerin uğrak yeri durumunda.

 

kredi